Hiperbarik Oksijen ve Yara Tedavi Merkezi

Logo

Location ADRESİMİZ

Yunus Emre Mah. Şişli Sok.
No:13/10 Yenimahalle / Ankara

phone +90 312 231 35 57

Mobil : +90 530 694 05 05

CRUSH (EZİLME) YARALANMALARI

Bu Bölümde CRUSH (EZİLME) YARALANMALARI Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.CRUSH (EZİLME) YARALANMALARI

CRUSH (EZİLME) YARALANMALARI

Travmaya bağlı yaralanmalarda akut travmatik iskemi söz konusu olduğu için HBOT önemli yardımcı bir tedavi seçeneğidir. Ezilme yaralanmaları çeşitli sistemlerle sınıflandırılabilirler (Gustillo sistemi gibi). Ezilme yaralanmalarının gelecekleri pek parlak değildir, çünkü organizma asıl yaralanmanın onarımı ile uğraşırken reperfüzyon yolu ile daha çok hasara neden olur (reperfüzyon sonucu ortaya çıkan oksijen radikallerinin neden olduğu hasarlar) .
Ezilme (crush) yaralanmalarında HBOT plazmada O2 miktarını artırarak hiperoksijenasyonu sağlar, bölgede kan akımını azaltarak kapillerlerin fazla sıvıyı emmesini sağlayarak ödemin azalmasına yol açar ve böylece doku oksijen basıncı normale dönerek savunma mekanizmaların canlanmasına yol açar. Ayrıca HBOT reperfüzyonun ortaya çıkardığı oksijen radikallerini de yok ederek bunların dokuları tahrip etmesini önler.
Kompartman sendromu yaralanmanın devamı niteliğinde olup bölgedeki (kompartman) basıncın kapiller perfüzyon basıncını aşması durumunda oluşur. Yaralanmanın başlangıcında ve kompartman sendromu şüphesi ve beklentisi yokken HBOT önerilmez. Ancak kompartman sendromu oluşma olasılığını gösteren belirtiler varsa; ağrı, kuvvetsizlik, pasif gerilmede ağrı ve kompartman bölgesinde gerginlik gibi, HBOT uygulaması yararlı olur. Kompartman sendromu belirtileri varken, cerrahi müdahale düşünülmese bile, HBOT uygulanması endikasyonu vardır.