Hiperbarik Oksijen ve Yara Tedavi Merkezi

Logo

Location ADRESİMİZ

Yunus Emre Mah. Şişli Sok.
No:13/10 Yenimahalle / Ankara

phone +90 312 231 35 57

Mobil : +90 530 694 05 05

HBOT NEDİR?

Bu Bölümde HBOT NEDİR? Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.HBOT NEDİR?


Hiperbarik Oksijen Tedavisi(HBOT): Kontrollü basınc altında ve belirli bir süre içinde(1,5 -2 saat) %100 oksijen uygulanan bir tedavi yöntemidir. Soluduğumuz normal havada %21 oksijen , %78 nitrojen(azot) ve %1 karbon dioksit ve diğer gazlar vardır.

Dünyamız Atmosfer denilen bir hava tabakasıyla sarılıdır. Bu hava tabakasının bir ağırlığı vardır. Buna Atmosferik Basınç denir. Bu basıncın bir santimetre kareye olan ağırlığı 760 milimetre bir cıva sütununun ağırlığına eşittir ve buna bir BAR ya da bir (ATMOSFER) denir. Normal koşullarda yani 1 atmosferik basınçta, oksijen kanda bulunan ve kana rengini veren al yuvarlaklarla birleşir ve kan dolaşımı vasıtasıyla hücrelere ulaşır ve onların faaliyetlerini sürdürmesini sağlar . Kan al ve ak yuvar dediğimiz hücrelerden ve bunların içinde yüzdüğü serum denilen bir sıvıdan oluşur. Normal koşullarda ve 1 atmosferik basınçta serumda oksijen yok denecek kadar azdır. Basınç altında %100   oksijen verildiğinde ise, serumda, organizmanın tüm hücrelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda oksijen bulunur. Kan, atar(arter) ve toplar(ven) damarlar dediğimiz bir boru sisteminde dolaşır. Kılcal damarlarla organizmanın en ücra köşelerine ulaşır. Kanda bulunan, al ve ak yuvarların( eritrosit ve lökosit) bir çapı vardır ve çaplarından daha dar olan kılcal damarlardan geçemezler. Ayrıca herhangi bir nedenle tıkalı olan bir damardan da tıkacın ötesine geçemezler. Buna mukabil sıvı olan serum ise her yere sızabilir. İşte HBOT ile seruma geçen bol miktardaki oksijen kanın ulaşamadığı bölgelere sızarak oradaki hücrelerin hayati faaliyetleri için gerekli olan oksijeni sağlar.

Ayrıca oksijen, mikroplarla savaşan ak yuvarların(lökositlerin) gücünü artırarak bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olur. Oksijen bir çok mikrobu öldürdüğü gibi, kangrene neden olan  ve sadece oksijensiz ortamlarda yaşayabilen mikropları yok eder.

Oksijen antibiyotiklerin etkilerini artırır, yeni kılcal damarların oluşumunu sağlar ve zedelenmiş dokuların tamirinde rol oynayan kök hücrelerin oluşumunu tetikler. Oksijen herhangi bir nedenle meydana gelen ödemleri çözmede ve ödemlerin artmasını önlemede etkin rol oynar. İşte HBOT serumu oksijenle zenginleştirerek kanın ulaşamadığı hücrelere ulaştırır ve bu hücrelerin canlı kalmalarını sağladığı gibi oksijenin yukarda sayılan etkilerinden de yararlanmalarını sağlar. Bu da HBOT nin pek çok hastalıkta ve organizmanın gücünü artırmada kullanılmasına neden olmuştur.

HBOT, tüm dünya ülkelerinde geniş çapta uygulanan yasal bir tedavi yöntemidir. Halen bir çok hastalıkta HBOT etkisi yoğun bir şekilde araştırılmakta ve sonuçları saygın bilim dergilerinde yayınlanmakta ve kongrelerde sunulmaktadır.