Hiperbarik Oksijen ve Yara Tedavi Merkezi

Logo

Location ADRESİMİZ

Yunus Emre Mah. Şişli Sok.
No:13/10 Yenimahalle / Ankara

phone +90 312 231 35 57

Mobil : +90 530 694 05 05

İNTRAKRANİAL (BEYİN) APSELER

Bu Bölümde İNTRAKRANİAL (BEYİN) APSELER Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.İNTRAKRANİAL (BEYİN) APSELER

İNTRAKRANİAL (BEYİN) APSELER

Beyin abseleri çeşitli nedenlerle oluşsa da sonuç olarak hastanın hayatını tehlikeye sokabilmekte ya da iyileşse bile nörolojik hasarlara neden olabilmektedir.

Enfeksiyon sebepleri arasında anaerobik patojenler (hayatta kalmak için oksijensiz ortama ihtiyaç duyan mikrolar) daha baskındır. Kullanılan antibiyotiklerin yanında absenin cerrahi olarak boşaltılması gerekebilmektedir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi antibiyotik ve cerrahi tedavilere cevap vermeyen, absenin beyindeki riskli konumu nedeniyle cerrahi uygulanamayan, çoklu abse formasyonlarında, cerrahi uygulamaya uygun olmayan hasta gruplarında temel tedavilere destek olmak amacıyla etkin bir şekilde kullanılan tedavi yöntemidir. Bu etkilerini abse çevresindeki ödemi azaltarak, kullanılan antibiyotiklerin etkinliğini arttırarak, anaerob bakteriler üzerine direkt öldürücü etki yaparak, vücudun savunma hücrelerinin etkin savaşabilmesi için gerekli oksijen seviyesini oluşturarak ve hasarlı dokuların iyileşmesini hızlandırarak yapmaktadır.

SGK Sağlık Ödeme Tebliği’ne göre, “Beyin Apsesi” tanısı Hiperbarik Oksijen Tedavisi için ödeme kapsamındadır.